Den sista spiken

Betyg 4.2
17h 48min
478 Sidor
Fabian Risk
bookCoverFor

Beskrivning av boken

Den sjätte boken i serien om Fabian Risk.

Han har utpressat. Han har misshandlat. Han har våldtagit. Han har gått över lik för att nå hela vägen till toppen. Han är på alla sätt en vidrig man. Han heter Kim Sleizner och han arbetar som polischef i Köpenhamn.

Dunja Hougaard har gått under jorden för att på eget bevåg inleda en utredning mot sin tidigare chef. I månader har hon och hennes team samlat information. När en högt uppsatt man inom den danska underrättelsetjänsten hittas död tillsammans med en okänd kvinna i en bil på sjöbotten utanför Köpenhamn börjar det äntligen bli dags för fällan att slå igen. Frågan är bara för vem.

Samtidigt på andra sidan sundet i Helsingborg får den svenske polisen Fabian Risk ett besked som förändrar allt.

Stefan Ahnhem tilldelades priset Crimetime Specsavers Award 2015, för sin debut Offer utan ansikte. Den sista spiken är den sjätte boken i serien om Fabian Risk. De tidigare böckerna har sålts i över två miljoner exemplar och är utgivna i fler än trettio länder.

Författare:

Uppläsare:

Format:

E-bok
Ljudbok

Del:

6

Tid ljudbok:

17h 48min

Sidor e-bok:

478

Kategorier:

Språk:

Svenska

Utgiven:

2021-05-17

Förlag ljudbok:

Bokförlaget Forum

ISBN ljudbok:

9789137155715

Förlag e-bok:

Bokförlaget Forum

ISBN e-bok:

9789137502069

Vad andra tycker

Recensioner av Den sista spiken -
E-bok, Ljudbok

Toppenbra

Marita

Lyssnade vidare för att höra hur saker gick. Men den här boken är för mycket av allt och inte på ett positivt sätt. Gissar att de två poliserna ska göras mänskliga men blir mest irriterad på mycket.

Britt-Marie

Så obehaglig och så in i vassen bra !!!!! Läs den !

Madeleine Malmberg

Spännande

Nisse