Dödens snabba vingar- Anna Jansson

Beskrivning
Två barn söker sig ned i tunnlarna under Visby och finner De dödas sal, en droppstensgrotta i underjorden, som enligt rykten varit en hemlig mötesplats för klostrens munkar och senare använts av änglamakerskor.
Trettiofem år senare gör en mäklare en fasansfull upptäckt. Vid en husvisning hittas en kvinna död, sittande i en bil i garaget. Hon identifieras som den försvunna Märta Silverängen, en 34-årig arkeolog som utforskade och kartlade tunnlarna under Visby.
Maria Wern leder mordutredningen och är samtidigt hemligen iakttagen av en okänd person, en vilsen själ som visste allt om Märta Silverängen.
I Dödens snabba vingar bygger Anna Jansson en nervkittlande intrig som tar oss på besök i Visbys undre värld – bokstavligen. Maktspel, mord och grymma människoöden vecklas ut i en gripande mordhistoria.
Vad andra tycker
Recensioner av Dödens snabba vingar - Ljudbok, E-bok
Väldigt bra och välskriven. Vill läsa mera
Malin
Så bra!!!
Malin
Helt ok
Inger
Bra skrivit och bra uppläst!!
Kent
Bra
Marie
Slutet va inte riktigt vad jag hade hoppats på...
Anna
Spännande som vanligt. Fantastiskt bra. 💥💥💥
Agneta
Bra
Lillemor
Ganska bra.
Aina
Mycket bra, spännande
Ulrika
Underhållande och bra uppläsare 😀
Angelica
Spännande och annorlunda bok. Bra uppläst🤗
Majken
Jag älskar böckerna om Maria Wern, så även denna!
Fruttan
Man kan alltid lita på att Maria levererar!
Ingela
Bra,underhållande
Ewa