
Beskrivning av boken
Nominerad till Crimetime Award 2023!
”Det är en thriller som inleds med en så rafflande start att du tappar andan och bara måste fortsätta läsa.”
Mari Jungstedt
Journalisten Mila är i Frankrike för att skriva ett reportage om flyktingkrisen. Plötsligt lamslås Europa av flera samordnade terrorattentat. Milas tolvåriga dotter Sophia blir ett av terrorns offer och när Mila får kontakt med pappa Marcus ligger Sophia i koma. Det går snart upp för Mila att alla flyg är inställda. Europa stängs, gräns för gräns, samtidigt som Marcus vakar på sjukhuset hemma i Sverige.
Mila, som nyligen har återhämtat sig efter en utmattning blir alltmer desperat av oro för sin dotter. Men hon inser också att hon har mycket att vinna på att rapportera från ett Europa i brand.
Flykt är första delen i en serie om den egensinniga och modiga journalisten Mila Savic som från ett lugnt familjeliv kastas rakt in i en värld av kaos och polarisering.
"... bland årets bästa svenska spänningsdebutanter ..."
Kapprakt
Vad andra tycker
Recensioner av Flykt - E-bok, Ljudbok
Blev lite besviken då den fått så många bra recensioner Tycker den var ok, men lite överdrivet ibland.
Ann
Den kryper under skinnet. Läs den
Birgitta
Spännande och mycket aktuell bok. Jag var inte överförtjust i uppläsaren, Lo läser nästan för tydligt och uttalar med kraft varje bokstav - det är lite jobbigt att lyssna på - men jag vande mej till slut.
Birgitta
Mycket aktuell och så gripande.
Astrid