Blodsbunden- Augustin Erba

Beskrivning
I en nedgången förort bor en blåblodig prinsessa med sin man, deras tre barn och en gigantisk schäfer. Den äldste sonen Amadeus sätts i fin skola i stan "för att inte bli knarkare som grannbarnen", som hans mamma säger.
Men Amadeus passar inte in någonstans - i förorten anses han snobbig och på privatskolan blir han mobbad. När vi så småningom möter den vuxne Amadeus - nu lyckligt gift med Petra och själv far - ställs han inför ett svårt val då hans bästa vän ber om hjälp att skaffa barn. Ska han välja sin familj eller det han tror är rätt?
Blodsbunden är en historia om att aldrig förlora hoppet om en bättre värld. Med stor närvaro och svart humor tar sig Augustin Erba frågor om arv, familj och frihet. Denna gripande berättelse tar avstamp i hans eget liv.
Vad andra tycker
Recensioner av Blodsbunden - E-bok, Ljudbok
En otroligt bra bok
Ann-Sofie
Mycket bra bok och bra inläst. 4+
Anneli
Fantastisk bok!!!
Susanne
Lyssna på den bara!!!
Birgitta Hermann
En stark, smärtsam och varm berättelse
Anna
En av de bästa böcker jag läst/lyssnat på.
Anne
Fantastisk!!! Tack för att du skrev och läste 🙏🏻
Anna
Läs den!
Ann
Mycket bra
Gripandet berättelse som förmedlas på ett fantastiskt sätt.
Tina
Fantastisk, tror att de flesta känner igen sig själv i något i den här boken. Både sorglig o bitvis otroligt dråplig o rolig.
Marie-Louise
Åh så bra
Gripande, otroligt fint berättad, drabbande och smärtsamt. Läs/lyssna!
Jacqueline
Underbar !
En underbar berättelse med fina personskildringar! Berättelsen visar på hur svårt det kan vara att bli fri från de hinder och tvivel en minst sagt speciell uppväxt kan skapa . Författaren läser helt magiskt och berättelsen kommer att stanna kvar i mig länge .
Anna
Hur man överlever en uppväxt
Underbar uppläsning . Kärleksfullt ödmjukt och ärligt om en uppväxt i en dysfunktionell familj och att man alltid kan skapa en bättre tillvaro som vuxen om man har förmågan till självreflektion
Monica
Fängslande berättelse
Vilken fänslade berättelse. Parallella trådar löper genom hela boken. Riktigt bra bok! Fin författaruppläsning. Lyssna på den!
Birgitta