Mitt liv som scengångare- Björn Skifs

Beskrivning
Björn Skifs är en av Sveriges absolut största underhållare. Han har gjort en fantastisk karriär i och utanför Sverige som sångare och blivit folkkär här hemma som programledare, skådespelare och showartist. Han har en av vårt lands mest beundrade sångröster.
Nu berättar han hela historien om sin makalösa karriär. Från barndomen i Vansbro till tiden som popstjärna i Slam Creepers på 1960-talet, bildandet av rockbandet Blåblus och det internationella genombrottet med USA-ettan "Hooked on a feeling" 1974. Från SVT:s julkalender ”Julius Julskötare” 1978 till de dubbla vinsterna i Melodifestivalen. Från succéshowerna på Hamburger Börs och musikalen SPÖK! på Maximteatern i början av 1980-talet till filmsuccéerna med Strul och Drömkåken. Från "Nöjesmassakern" till "Kryzz". Från BadRock till 2000-talets utsålda arenaturnéer.
Björn Skifs berättar också öppenhjärtigt och gripande om sitt privatliv. Om den vanliga människan bakom affischnamnet, långt från strålkastarljuset.
"Mitt liv som sengångare" är skriven tillsammans med författaren och journalisten Petter Karlsson.
Vad andra tycker
Recensioner av Mitt liv som scengångare - E-bok, Ljudbok
Så härlig röst
Tommy
Tack Björn för din fina berättelse om ditt liv som du delar med dig!
Catharina
Mycket bra bok
Christina
Trevligt att den som boken handlar om även läser. Dessutom mycket bra läst.
Janne
En lättlyssnad bok och en rolig Björn som verkar ha njutit av sitt kändisskap.
Inga-Britt
Eftersom jag sedan 6 års ålder (är nu 50) har älskat Björn Skifs, så älskar såklart jag boken😁
Helena
Bra bok och bra uppläst av självaste Björn Skifs
Lena
Har alltid gillat Björn Och boken va så otroligt bra och så rolig .
Margareta
Björn är underbar!
Åsa
Man skrattar och blir tårögd i dom sorgliga bitarna. Björns lugna och behagliga röst gör att man vill inte sluta lyssna. Det är ett händelserikt liv han har levt.
Björn
En härlig nostalgisk resa med en fin kill
Peder Zetterberg
Den mest lättsamma, underfundiga och stundtals mycket roliga bok som kan tänkas! Att den är uppläst av Skifs själv gör halva upplevelsen.
Therese
Älskar att Björn sjöng de strofer som var sångtext i boken! Så spännande, intressant, inspirerande och helhjärtlig bok! Min idol sen jag föddes!
Berith
Vilken underbar bok o vilket liv Fantastiskt ❤️
Monica
Bra uppläst. Bok okej.
Lotta