Händelser vid vatten- Kerstin Ekman

Beskrivning
Det har gått arton år sedan det fruktansvärda dubbelmordet. Arton år, och inte förrän nu är det någon som börjar ana sanningen bakom det som kastat sin mörka skugga över den lilla byn. Och då blir det lika farligt igen därute i myrlandet. Händelsen har blivit en mörk kraft med verkan in i många människors liv.
Vad andra tycker
Recensioner av Händelser vid vatten - Ljudbok, E-bok
Efter att ha lyssnat/läst boken två gånger, tror jag att det fortfarande finnas något jag missat i denna mångbottnade bok med fantastiskt språk.
Ann-Cathrine
Fantastiskt berättelse, bra uppläst.
Carola
Har just lyssnat färdigt på boken. Fattar inte vem/ vilka mördaren är🤷♂️ En massa ovidkommande beskrivningar av allt möjligt gjorde att man tappade intresset och svävade iväg i tankarna.
Magnus
Så, så bra!
Christina
Fantastiskt bra bok! Tyvärr lite bristfällig uppläsning Slarvigt att inte sätta sig in i norska uttal och begrepp
Eva
Slowmotion spänning som målar upp en fantastisk natur och historia!
Hanna
Boken och skildringarna av natur och människorna bra Men ibland var det svårt att förstå för handlingen Hoppade Mvh Eva
Eva
En bit stor svensk litteratur
Michelle
Bra!
Anna
Spännande. Mystisk stämning. Ska bli roligt att se serien baserad på boken.
Ella
Suverän ⭐️
Birgitta
Märklig bok. Känns som författaren är förbannad på mänskligheten. Finns inget ljus bara mörker o elände följer på mer elände. Hon fångar lyssnaren/läsaren att lyssna vidare, men boken ger inget. Är du nedstämd skall du absolut inte välja denna bok. I TV serien visar de åtminstone vackra naturbilder, men med boken bär du bara mörker inom dig till slutet. Finner ingen anledning egentligen varför man skulle läsa den, mer än att den är omtalad.
Moniqa
Fantastisk spännande och vilka skildringar av miljöer och människor.
Nathalie
En av de bästa böcker jag läst.
Berit
Nu ska jag se om serien är lika bra på tv.
Anna